Özet: Dortmund

'ün yıldızı Haaland

Erling Braut Haaland'ın altı golü, Borussia Dortmund'un grup galibi olarak son 16'da UEFA Şampiyonlar Ligi'ne girmesinde kilit rol oynadı.

UEFA.tv: grup aşaması incelemesi


Şimdiye kadar kampanya

Watch all of Haaland's Champions League goals this season

Haaland'ın bu sezon Şampiyonlar Ligi gollerini izleyin

F Grubu kazananları : W4 D1 L1 F12 A5
Gol kralı : Erling Braut Haaland (6)

20/10 :Lazio 3-1 Dortmund (Haaland 71)
28/10
:Dortmund 2-0 Zenit (Sancho 78pen, Haaland 90 + 1)
04/11 : Club Brugge 0-3 Dortmund (Tehlike 14, Haaland 18 32)
24/11 : Dortmund 3-0 Club Brugge (Haaland 18 60, Sancho 45)
02/12 :Dortmund 1-1 Lazio (Guerreiro 44)
08/12 :Zenit 1-2 Dortmund (Piszczek 68, Witsel 78)

On kelimeyle kampanyaları : Erling Braut Haaland'ın önderliğinde her şey mümkün.

UEFA.com muhabirinin görüşü

Matchday 1'e yanlış bir başlangıç yaptıktan sonra Dortmund, üç üst üste galibiyetle işleri tersine çevirdi. Haaland'ın rekor kıran skor istismarları manşetlerin çoğunu çaldı, ancak BVB'nin dinamik genç kadrosunun bir bütün olarak kaydettiği ilerleme, başka bir güçlü koşunun temellerini attı.
James Thorogood, Dortmund muhabiri

Ne öğrendik

Lucien Favre vacated the BVB hot seat before Christmas

Lucien Favre, Noel Getty Images'tan önce BVB'nin sıcak koltuğunu boşalttı

Havuzlarını doldurmalarına rağmen, Dortmund tamamen ikna edici değildi. Lazio'daki bir açılış gecesi kaybına iyi tepki verdiler, ancak yine de kopuk görünebilirlerdi ve koç Lucien Favre'nin Noel'den kısa bir süre önce değiştirilmesiyle büyük bir sürpriz olmadı. Nakavt aşaması Dortmund'un gençleri için paha biçilmez bir deneyim sağlamalıdır: UEFA Şampiyonlar Ligi tarihindeki en genç oyuncu da dahil olmak üzere grup aşamasında 23 yaşın altındaki on oyuncuyu sahnelediler (aşağıya bakınız).

Kadro değişiklikleri

İçinde : Stefan Tigges
Çıkan : Axel Witsel

Anahtar istatistikler

• Dortmund'dan Youssoufa Moukoko (16 yıl 18 gün), 6. Maçta UEFA Şampiyonlar Ligi'nde görünen en genç oyuncu oldu. Céléstine Babayaro'nun önceki rekoru (16 yıl 87 gün) 26 yıldan fazla bir süredir ayakta kalmıştı.

• Haaland, skor çizelgesine grup aşamasından sonra altı golle liderlik eden dört kişiden biridir, ancak en az maça – dört – çetesini yükseltmek için oynamasına rağmen. Dahası, Norveçli sporcunun ilk 12 UEFA Şampiyonlar Ligi gezisinden, grup aşamasından itibaren 16 golü var. Başka hiçbir oyuncu 12 maçta 11'den fazla gol atamadı (Adriano).

Highlights (2 mins): Club Brugge 0-3 Borussia Dortmund

Öne Çıkanlar (2 dakika): Club Brugge 0-3 Borussia Dortmund

• Dortmund oyuncuları, bir grup aşaması maçında Club Brugge'de 3. Maç günü: 124.19km'de 3-0 galibiyette herhangi bir takımın en fazla sahasını kapladı. Sadece bu sezonun grup aşamasında Barcelona tarafından geçildi.

Kim yetkili?

Edin Terzić, Dortmund'un 2020/21 sezonunun geri kalanının geçici antrenörüdür. Jürgen Klopp için eski bir BVB gençlik koçu ve analisti olan 38 yaşındaki, hükümdarlığı Aralık ayında sona eren önceki patron Favre'nin asistanıydı.